Proč jsem přešel k Fuji – po stopadesátéprvní

Článků o tom,”Proč jsem přešel k Fuji?” – ne já, ale kdokoli předemnou – už jste si mohli přečíst spousty.

Proč jsem ale k FUJI přešel já? A proč jsem se o tom rozhodl sepsat článek?

Rozhodl jsem se, že má smysl sepsat na toto téma článek – aneb přechod k Fuji po stopadesátéprvní, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé, stále mnoho fotografů neví, o co přichází, pokud fotí na “jen” na zrcadlovku. A za druhé, čím více takovýchto článků vyjde, tím bude jednodušší se rozhodnout, pokud si nejste jistí.

Přechod k Fuji.

Ale abysme to vzali hezky popořadě, někdy na začátku tohoto roku jsem začal cítit, že už mě focení nebaví zdaleka tak, jako na začátku. Fotil jsem jen ze setrvačnosti a moje kreativita se začala blížit k bodu mrazu. Začal jsem tedy číst a hledal jsem řešení. Až jednou mi jednou přišel do cesty článek od Marcela Konečného, a já za noc přečetl celý jeho blog. Když jsem se ráno probudil, bylo mi jasné, že je potřeba sehnat pár tisíc na novou výbavu.

Tohle rozhodnutí jsem ale prvně musel prosadit na domácím poli. Monča, po předchozích zkušenostech s mými rychlými rozhodnutími, byla k takovému kroku dost skeptická. Jenže to bych nebyl já, kdybych se nesnažil si své rozhodnutí prosadit, a tak jsem četl dál a dál. Zaujalo mě, že články o všech těch přechodech na Fuji se třeba už v zahraničí psali několik let zpět. Ještě zajímavější bylo, že téměř každý fotograf, na kterého jsem při čtení narazil, už na Fuji fotil, nebo na něj zrovna přešel.

Celkem jsem se divil, protože od doby, co jsem se začal zajímat o fotografii, bylo přece “jasné”, že “nejlepší” je Nikon nebo Canon, o což se také na diskuzních fórech a sociální sítích sváděly neutuchající boje. Nakonec mi jako přesvědčovací argument posloužil článek od Jiřího Růžka, kde srovnává foťák za 60 000,- s Fuji za 15 000,-. Po přečtení úvodu mi to celé připadalo ještě absurdnější, ale když jsem článek dočetl, byl jsem rozhodnutý koupit. Už stačilo “jen” sehnat peníze, prodat stávající výbavu od Nikonu a hotovo dvacet.

Co jsem nakonec koupil? 

Z počátku jsem váhal, jestli mám koupit dražší model s několika výhodami, nebo mi bude stačit ten levnější. S tímto rozhodnutímmi dost pomohl Vojta Hurych, který mi dal neodolatelnou nabídku. Koupil jsem od něj úplně novou X-T1 s gripem a poradil mi, co bych si měl koupit za objektivy, v závislosti na tom, co chci fotit. Z toho se tedy vyklubal nákup dvou pevných objektivů – 56mm a 16mm. Jak už je u Fuji zvykem,zrovna probíhal cashback, a já tak ušetřil pěkných pár tisíc. Jsem maximálně spokojený. To ale nemění nic na tom, že bych potřeboval plno dalších objektivů od Fuji. Asi jako každý, kdo už Fuji propadl.

 

 

V čem vidím hlavní výhody Fuji?

1. Není to jen elektrotechnika. 

Když jsem s Fuji cvakl první fotku, nechápal jsem ty barvy, tu ostrost, a prostě mi chvíli trvalo to všechno pobrat . To vážně? Taková kvalita? Znovu mě pohltila ta chuť fotit, zkoušet nové věci, a hlavně, brát si foťák s sebou ven jen tak. Což jsem se zrcadlovkou, přiznávám, už pěknou dobu nedělal. Fuji není jen elektrotechnika bez duše, když začnete s Fuji fotit, poznáte to. Pro mě je má X-T1 parťákem v pravém slova smyslu.

2. Elektronický hledáček

Pokud si elektronický hledáček nevyzkoušíte, nevíte, o co přicházíte, vím, o čem mluvím. Díky němu fotím tak o polovinu méně fotek, nž dřív na Nikonu, protože hned vidím, jak fotka bude ve výsledku vypadat. Nemusím tak před každým cvaknutím něco nastavit, vyfotit, a hezky znovu pořád dokola, dokud to prostě není ono. Neskutečné. Nechápu, jak jsem bez elektronického hledáčku mohl žít.

3. Manuální voliče na všechno

Všechno co je pro fotografa důležité má svůj vlastní volič. Zamiloval jsem si hlavně nastavování clony na objektivu. Pecka.

4. Kvalitní objektivy

Když jsme si doma fotili naše portrétové fotky, poznali jsme, co je opravdu ostrá fotka. Vidíte snad každý pór, vlas, chloupek, žilku a hlavně i jakoukoli nedokonalost. Proto jsme se taky museli učit nové postupy retušování. Nikdy předtím jsme tak ostré fotky neměli.

5. Patá až dvacátáprvní výhoda/nevýhoda

Takhle bych mohl pokračovat dál. Samozřejmě už je to všechno několikrát popsané a tak se, v tomto případě, nebudu opakovat. Raději vám dám na konec článku odkazy na jiné podobné články. Tak jako je plno výhod, je i plno nevýhod, kterých jsem si vědom a nepopírám je. Mezi ně patří například menší výdrž baterie, horší podpora blesků atd. Všechno na světě má své pro a proti, ale mě přesvědčilo právě to “PRO”.

Kde si můžete Fuji koupit?

Existuje mnoho možností, kde koupit fototechniku Fuji, například Fujifilm X-T1 nabízí aktuálně 29 obchodů. A přesto vám za sebe doporučím ten jeden – www.fujifoto.cz již zmiňovaného Marcela Konečného. Marcelova síla je hlavně ve zkušenostech. Pokud si nevíte rady, můžete k němu zajít na kurz, kde vám všechno vysvětlí, ukáže a umožní vyzkoušení techniky Fuji. Velkou výhodou je autorizované partnerství a proto můžete využít různých akcí a cashbacků pořádaných přímo Fujifilmem. Pokud si s něčím nebudete vědět rady, napište klidně i mě, rád vám s čímkoli poradím.

Pokud jste dočetli až sem, moc vám děkuji…

Budu rád, když budete tento článek šířit do světa…

 

Další užitečné články o přechodu k Fuji, co rozhodně stojí za přečtení:

Jiří Růžek: Proč jsem přešel od Nikonu k Fuji X

Michal Krause: Jak jsem přešel na Fuji (a proč)

Vojta Hurych: 11 důvodů, proč moje fotky díky Fujifilmu lepší

Majo Eliáš: Ze zrcadlovky na bezzrcadlovku. První dojmy?

David Nogol: Proč jsem přešel k Fujifilmu

Marcel Konečný: Jak vybrat nejvhodnější fuji fotoaparát?