Jak si vybrat správného svatebního fotografa?

Výběr fotografa není jednoduchý, nejde totiž jen o to, jestli se vám líbí fotky v portfoliu, ale především o to, co je váš styl. Každý máme jiný vkus a jinou představu o tom, co je hezké a co se nám líbí. Stejně tak má každý fotograf svůj nezaměnitelný styl, v jehož duchu se všechny fotografie nesou, a s tím souvisejicí styl postprodukce (neboli konečných úprav, retuší atd.).  Záleží tedy, jestli to, co v portfoliu daného fotografa vidíte, je právě ten váš styl, jestli jste to vy.
Výběr fotografa je zkrátka dost subjektivní záležitost. Proč na něm nešetřit, jste si mohli přečíst v jednom z předešlých článků. CENA je bohužel mnohdy to hlavní (a někdy dokonce to jediné), co zákazníka zajímá. Mějte ale na paměti, že za dobrého fotografa zaplatíte 10-30 tisíc. Fotograf vás nemusí zruinovat, ale kvalita vždy něco stojí. Rozhodně ale nehledejte primárně podle ceny. Na co se tedy zaměřit?

Styl, který je vám blízký

Milujete přírodu a vaše svatba se bude odehrávat v přírodě, v lese, na louce, v horách? Nebo půjde o venkovskou svatbu na statku, ve stodole? Je vám blízká energie města nebo naopak historie a prostředí například zámku? Koukejte, v jakém prostředí fotograf fotí, co je blízké jeho hledáčku a jaký je jeho styl. Pokud jedete na stejné vlně, nemůžete šlápnout vedle a budete jistě spokojení.

Portfolio a ukázky

Projeďte portfolio, prohlédněte si ukázky fotoknih, svatebních alb apod. Ty si ostatně můžete nechat přinést i na osobní schůzku a prohlédnout si je naživo.

Recenze

Pokud máte pár horkých kandidátů, kteří vám svým stylem sedí, koukněte na recenze. Jak byli spokojeni se službami fotografů lidé před vámi?

Srovnávejte

Nejen cenu, i když je pro vás jistě hodně důležitá, ale zaměřte se na to, co za danou cenu vlastně obdržíte. Má fotograf v ceně předsvatební focení? Doprava je v ceně nebo za ni zaplatíte? Dostanete fotky v elektronické podobě nebo část fotek i tištěných? Zálohování fotek po určitou dobu? Můžete si doobjednat další služby jako fotohnihu, svatební album, svatební web? Zajímejte se, co vám fotograf za danou cenu nabízí a zda vám nemůže nabídnout něco zajímavého navíc.

Předsvatební schůzka/focení

Věřte tomu, že je výhodná pro obě strany. Vzájemně se seznámíte, poznáte se a zjistíte, jestli jste naladění na stejnou vlnu. Ve váš svatební den vám pak váš fotograf nebude připadat jako cizinec, opadnou obavy a vy si budete moci naplno užívat váš den. Ideální pro takové seznámení je i předsvatební focení, které klidně můžete spojit se schůzkou. Dokonalá příležitost poznat, jak fotograf pracuje, otrkáte se a nebudete se před fotoaparátem stydět. Jako bonus získáte pár fotek, na kterých jste ještě jako snoubenci. Mnoho párů tyto fotky využije například do svatebního oznámení nebo při dekoraci na svatbě.

Smlouva

Ta by vám u dobrého fotografa neměla jistě chybět. Fotograf vám pošle její návrh a společně doladíte případné detaily. Smlouva chrání jak vás, tak fotografa. Vše, co je pro vás podstatné, je jasně dané, černé na bílém. Stává se, a bohužel ne ojediněle, že fotograf odřekne focení třeba jen pár týdnů nebo dnů před svatbou (lepší zakázka? nemoc?) a pokud nemáte smlouvu, nezmůžete nic.

Prostě vybírejte srdcem, ale nezapomeňte zapojit hlavu. Přejeme vám, ať vyberete to nejlepší pro Vás.

Související články
Featured
Svatební plánovač – co zařídit před svatbou
7 důvodů proč nešetřit na svatebním fotografovi